Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Інформація щодо обмеження споживання і продажу слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів

0

В зв’язку з наближенням канікулярного періоду хочеться звернути увагу закладів торгівлі, дітей та підлітків, їх батьків на той факт, що з 21 січня 2010 року прийнято Закон  України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України  щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв та  тютюнових  виробів», яким вносяться зміни і доповнення до ряду законів, які врегульовують питання споживання і продажу пива, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Крім того, посилено відповідальність за порушення встановлених норм. Зокрема, встановлено обмеження щодо споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів.

При цьому законодавець надає визначення, що слід розуміти під поняттям «слабоалкогольні напої, пиво та пиво безалкогольне».

Так, – слабоалкогольні напої – алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 1,2 до 8,5 відсотка об’ємних одиниць  та  екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 куб.  см,  виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів,  насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю;

пиво – насичений діоксидом вуглецю пінистий напій,  отриманий під   час   бродіння   охмеленого   сусла  пивними  дріжджами,  що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 ( 2371а-14 );

пиво безалкогольне –  насичений  діоксидом  вуглецю  пінистий напій,   одержаний  під  час  бродіння  охмеленого  сусла  пивними дріжджами з об’ємною часткою спирту  не  більш  як  0,5  відсотка, отриманий  шляхом діалізу або переривання головного бродіння,  або виготовлення пивного сусла зі зниженою  часткою  сухих  речовин  у початковому  суслі,  що  відноситься  до товарної групи УКТ ЗЕД за  кодом 2202 ( 2371а-14 ).

Отже, забороняється споживання пива (крім    безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових:

1) у закладах охорони здоров’я, крім споживання столових вин на території санаторіїв у спеціально відведених місцях;

2) у навчальних та освітньо-виховних закладах;

3) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах;

4) у закладах культури;

5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

6) у ліфтах і таксофонах;

7) на дитячих майданчиках;

8) на спортивних майданчиках;

9) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.

Забороняється куріння тютюнових виробів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у закладах охорони здоров’я;

3) у навчальних та освітньо-виховних закладах;

4) на дитячих майданчиках;

5) на спортивних майданчиках;

6) у під’їздах жилих будинків;

7) у підземних переходах;

8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у закладах громадського харчування;

2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

3) у приміщеннях закладів культури;

4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;

5) у приміщеннях підприємств,  установ  та  організацій  всіх форм власності.

У місцях   та  закладах,  де  куріння  заборонено,  має  бути розміщена наочна інформація,  яка складається із графічного  знака про   заборону   куріння   та   тексту   такого  змісту:  «Куріння заборонено!».

290813_2

У спеціально  відведених  для  куріння  місцях   розміщується наочна  інформація,  яка  складається  із  відповідного графічногознака та тексту такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».

У закладах   громадського  харчування  відводиться  не  менше 50 відсотків площі   торгових   залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять.

Власник або  уповноважені  ним  особи чи орендарі відповідних споруд,  окремих приміщень зобов’язані відвести  спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму,  а також розмістити  наочну  інформацію про  розташування  таких  місць та про шкоду,  яку завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів.

У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак  із текстом такого змісту:  «Місце для куріння» та інформація про шкоду,  яку завдає здоров’ю людини куріння тютюнових  виробів, із текстом такого змісту: «Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».

На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної  адміністративної території можуть заборонити  або  обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі),  алкогольних,  слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів.

За необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, як встановлено законодавством, суб’єкти господарювання сплачуватимуть штраф у розмірі   – 3400 гривень”.

Крім того, встановлено наступні обмеження щодо продажу пива (крім  безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів:

Забороняється продаж пива  (крім  безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів:

1) особами, які не досягли 18 років;

2) особам, які не досягли 18 років;

3) у  приміщеннях   та  на  території  навчальних  закладів, закладів охорони здоров’я;

4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють  торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами,  а також у відповідних відділах (секціях)  універсальних торговельних організацій;

5) у  закритих  спортивних  спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

6) з торгових автоматів;

7) на полицях самообслуговування (крім  тютюнових  виробів  у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива);

8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);

9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;

10) з рук;

11) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Забороняється продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

alco-prostuda-730x400

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

За порушення зазначених обмежень відповідно до ст. 17 Закону України № 481 передбачено фінансова санкція в сумі 6800 гривень та анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у зв’язку з цим встановлюються наступна відповідальність.

Торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук – тягне за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (неоподатковуваний мінімум доходів громадян в 2017 році – дорівнює 17 гривням, крім окремих випадків адміністративних і кримінальних правопорушень і злочинів) з конфіскацією предметів торгівлі.

Дії, передбачені частиною першою чи третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.

Статтею 178 КУпАП передбачається відповідальність за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді.

Розпивання спиртних напоїв на вулицях, на стадіонах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших громадських місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж спиртних напоїв на розлив дозволений виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, або поява в громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, – тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або появу в громадських місцях у п’яному вигляді, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у виняткових випадках, якщо за обставинами справи і з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, — адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.