Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Вирахувати діабет (аналізи без яких не обійтись)

0

Серед багатьох хронічних захворювань цукровий діабет – один із найпідступніших. До певного часу він може нічим  себе не проявляти.

Дізнатися істини можна лише за допомогою аналізів крові. При цьому дуже важливо не спізнитися.

На сьогодні найефективнішою вважається наступна схема обстеження:

  • Етап 1.

Аналізи в плазмі натщесерце.

Для чого потрібний. Цей аналіз вважається основним дослідженням на наявність або відсутність цукрового діабету і переддіабету(зворотного стану, при якому дуже високий ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу).

Як здавати. Строго натщесерце (8-14 годин голодування) з вени.

Норми. Норма глюкози плазми венозної крові у здорової людини складає до 6,4 ммоль\л.

Показник від 6,1 до 7,0 ммоль/л означає наявність однієї з форм переддіабету, яка називається «порушена глікемія натщесерце». Рівень глюкози плазми натщесерце, більше або 7,0ммоль\л відповідає діагнозу «цукровий діабет».

Важливі нюанси. Важливо здавати аналізи на вміст глюкози у плазмі беручи кров із вени, а не з пальця, тому що в цьому випадку оцінюється вміст глюкози не у плазмі, а у цільній крові.

  • Етап 2. Тест на толерантність до глюкози.

Для чого потрібний. Робиться у тих випадках, коли у пацієнта виявлена порушена глікемія натщесерце. Або існують фактори ризику діабету і потрібно уточнити діагноз.

Як здавати. Строго натщесерце (не рекомендується їсти 8-14 годин до тесту). При цьому особливих обмежень протягом 3-х днів до аналізу у харчуванні немає (у прийомі ліків також), інакше можна отримати неправильний результат. Безпосередньо під час проведення тесту рекомендується не  збільшувати фізичну активність, забороняється курити.

Норми.  Під час  дослідження оцінюються два показники: до і через 2 години після прийому 75 грам розчиненої глюкози (кров береться 2 рази).

Перший показник у венозній плазмі не повинен перевищувати 6,1ммоль\л, другий повинен бути менше 7,8 ммоль\л. Якщо другий показник заходиться у діапазоні від 7,8 до 11,1ммоль/л, це означає, що у людини є друга форма переддіабету – порушена толерантність до глюкози. Якщо другий показник вищий або дорівнює 11,1ммоль/л, можна стверджувати, що у пацієнта цукровий діабет.

Важливі нюанси.  Існує думка про те, що тест на толерантність до глюкози – велике навантаження на підшлункову залозу. Але це не так: 75 грам глюкози, необхідні для проведення тесту відповідають шматочку торта вагою 125грам і ніякої шкоди здоров’ю не несуть.

  • Етап 3. Глікирований гемоглобін(НвА1с)

Для чого потрібний.  Цей аналіз може бути зроблений у будь-який час доби.

Як здавати. Цей аналіз можна робити не натще серце.

Норми.  У здорової людини не повинен перевищувати 6%. Діагностично важливим  рівнем, який дозволяє встановити діагноз цукрового діабету, є рівень глікированого гемоглобіну – 6,5% і вище.

Якщо показник трохи вищий за 6% потрібно зробити тест на толерантність до глюкози.

Важливі нюанси. При деяких захворюваннях крові(наприклад при анемії) можуть бути викривлені показники глікированого гемоглобіну.

Коли потрібно здавати кров на цукор?

Один раз у три роки – дорослій людині з надлишковою вагою тіла (індекс вищий за 25кг/м. квадратний) і при наявності хоча би одного фактору ризику (наприклад, близьких родичів із цукровим діабетом 2-го типу), а також всім особам старше 45років, незалежно від ваги тіла і наявності факторів ризику.

Один раз у рік – якщо один з наведених вище аналізів хоча би один раз свідчив про переддіабет.