Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Про куріння: цікаво і корисно

0

За статистикою, в Україні курить чверть дорослого населення, 2/3 розуміють, наскільки це шкодить здоров’ю, і хочуть позбутися поганої звички. Близько 3  млн. українцям це вже вдалося зробити. Основна мотивація – хвороби, які є наслідками цієї згубної звички.

Скільки людям не говори, що куріння шкодить здоров’ю, для них це – не аргумент. На абонент у басейн чи велосипед грошей шкода. А на сигаретах не економлять, бо для них це — “товар першої необхідності”. Згодом дивуються, чому з’явилися проблеми з тиском, чому без задишки на третій поверх піднятися не можуть, чому інфаркт стався у молодому віці. Зі шкідливою звичкою, як правило, прощаються, коли у лікарню потрапляють.

Коли людинат затягується сигаретою, виникає спазм судин, зростає кількість серцевих скорочень (серце намагається активніше проштовхати кров). У цей час органи і тканини відчувають кисневе голодування. Їм бракує поживних речовин. На цьому тлі може трапитися судинна катастрофа – інфаркт, інсульт тощо. Свою чорну роботу робить і вуглекислий газ. Він “чіпляється” до гемоглобіну, перешкоджаючи еритроцитам переносити кисень.

90% хворих на рак легень померли через те, що курили. Серед тих, що померли від бронхіту і енфіземи курців, — 75%. А серед тих, кому вік вкоротила ішемічна хвороба серця, шкідливу звичку мав кожен четвертий. 25% курців помирає передчасно. За шкідливу звичку доведеться заплатити 10−30 роками життя (залежно від індивідуальних особливостей організму та кількості викурених сигарет).

Курці у 13 разів частіше потерпають від стенокардії. У 12 разів частіше мають інфаркт міокарда. У 10 разів частіше страждають від виразки шлунка. У 30 разів частіше хворіють на рак легень. Смертельна доза нікотину міститься… в одній пачці (якщо викурити її за раз). Підлітка можуть вбити і 10 сигарет.

Тютюн робить чоловіків імпотентами, а жінок — безплідними. Німецькими лікарями було обстежено 6 тис. безплідних жінок. На запитання, чи є у них залежність від тютюну, 42% відповіли „так”; 54% зізналися, що є пасивними курцями; і лише 4% не курили та іншим не дозволяли себе обкурювати.

Кожна третя жінка-курець народжує недоношену дитину. Фахівці давно підрахували: якщо усі жінки репродуктивного віку кинуть курити, кількість випадків смерті плоду і немовлят зменшиться на 10%. Нікотин потрапляє в організм плоду трансплацентарно (через кров).

Такі дітки народжуються з малою вагою, оскільки їхній мозок переживає кисневе голодування (гіпоксію). Дитину наражає на ризик не тільки та жінка, яка курить, а й та, яка перебуває у задимленому приміщенні (так званий, пасивний курець). І навіть та жінка, яка кинула курити… рік чи два тому!

Курців підстерігає ще одна „фірмова” хвороба – облітеруючий ендартериїт, або як її називють у народі „ноги курця”. У стінках судин нижніх кінцівок розвивається запальний процес, який призводить до порушення кровопостачання, а згодом – до повного перекриття артерії. Запалення виникає через частий спазм судин. Основний симптом – біль у ногах, який виникає при нетривалій ходьбі. У запущенних випадках біль турбує навіть у стані спокою, зникає пульс на хворій нозі. Ще один симптом – постійна мерзлякуватість. У приміщенні може бути тепло, а кінцівки – холодні. У такому випадку треба негайно звернутися до хірурга і кинути курити, тому що при прогресуванні хвороби на ногах утворюються виразки, які можуть перейти у гангрену (омертвіння м’яких тканин).

Під час куріння людина відчуває слабкий збуджувальний ефект, і це те, заради чого курці нищать своє здоров’я! Страждає і зовнішній вигляд: жовтіють шкіра, зуби, білки очей. З’являються ознаки передчасного старіння, проти якого косметичні засоби безсилі. Найгірше, коли курить вагітна. Така жінка свідомо підвищує ризик викидня, внутрішньоутробної загибелі плоду, народження недоношеної дитини або з малою вагою тіла. Малюк, якщо і виживе, то буде кволим, млявим,  постійно хворітиме, відставатиме у фізичному і психічному розвитку. Доведено, якщо жінка, перебуваючи „при надії”, курила, негативний ефект для її дитини зберігатиметься протягом наступних 7-9 років.

Кинути курити можна двома способами – швидко або поступово. У першому випадку (коли людина тривалий час курила і раптом перестала), виникає абстинетний синдром: поганий настрій, погіршення самопочуття, які зазвичай минають через 2-3 доби. При поступовій відмові від сигарет (вчора викурили 20 сигарет, сьогодні – 19, синдрому відміни не буде). Якщо ж самотужки не вдається позбутися шкідливої звички, необхідно заручитися підтримкою психотерапевта.

Кидати курити намагаються практично всі курці. А вдається це — одиницям. Чому? По-перше, бракує мотивації (такої потужної як хвороба чи вагітність). По-друге, підводить сила волі. Та й те, як людина виконує обіцянку, ніхто не контролює.

Поради тим, хто хоче кинути курити:

  • Замість пачки сигарет покладіть до сумки плитку шоколаду чи пакетик соняшникового насіння. Коли виникає бажання затягнутися тютюновим димом, жуйте. Головне – вчасно зупинитися, щоб не набрати зайвих кілограмів.
  • Цей спосіб підійде економним людям. Якщо кожного дня викурюєте по пачці, а пачка коштує 10 гривень, підрахуйте, скільки витрачаєте за місяць? А за рік? Чи не краще було би витратити ці гроші на щось більш корисне?
  • Кидайте курити “за компанію” — з приятелем, колегою по роботі, дружиною. Але це обов’язково має бути людина, з якою проводите багато часу. За порушення правил призначай штраф. “Засікли” друга з сигаретою — хай платить 50 гривень.
  • Замість того, щоб викурювати за день пачку, викурюйте для початку половину. Поступово зменшуйте “дозу” — дев’ять цигарок, вісім, сім… І так, поки не дійдете до однієї. А відмовитися від одного-єдиного перекуру буде легше, ніж одразу від двадцятьох.
  • Якщо комусь з ваших знайомих вдалося позбутися шкідливої звички, попросіть поділитися досвідом.
  • Вас не лякають страшні написи на пачках сигарет? І справді, якщо ви — жінка, чого боятися імпотенції? Та й чоловіка не злякає попередження, що “куріння провокує вади розвитку у плоду”. Випишіть на листку ті загрози, які справді викликають холодний піт. Наприклад, “через сигарети захворію на рак і помру. Мені залишилося жити два роки”. Або адресне звернення на кшталт “Василю, хочеш жити — кидай курити!” Папірець приклейте до пачки. Напис читайте щоразу, коли виймаєте сигарету.
  • Спробуйте голкотерапію або кодування. Не бійтесь – боляче не буде. Голкотерапевт введе голки у кілька точок на вушній раковині і “рефлекс курця” має зникнути, „як роса на сонці”. Психотерапевт проведе сеанс гіпнозу, під час якого дасть вам установку не курити.
  • Купіть в аптеці антинікотиновий пластир. Ця хитромудра штучка буде постачати у ваш організм нікотин через шкіру. Але є одна заковика: фізична залежність від тютюну зникне, а психологічна — залишиться.
  • Почитайте світовий бестселер — книгу Алена Кара “Легкий спосіб кинути курити”. Він викурював за день… 100 сигарет і кинув! За статистикою, його методика допомагає дев’ятьом людям з десяти. Спробуйте!

Ось що відбувається з організмом після відмови від куріння:

Через добу – підвищиться концентрація кисню в організмі.

Через два дні – покращаться нюх і смак.

Через три дні – стане легше дихати.

Через тиждень – нормалізується робота шлунка та підшлункової залози.

Через місяць – зміцниться імунітет, покращиться живлення всіх систем організму.

Через два місяця – шкіра набуде здорового відтінку, стане знову пружною.

Через три місяця – нормалізується кровообіг, зуби очистяться від жовтоватого нальоту, відступить сухий кашель, підвищиться працездатність.

Через півроку – відновиться печінка.

Через 8-10 місяців – повністю очистяться легені.

Через рік – удвічі знизиться ризик розвитку інфаркту чи інсульту, ймовірність виникнення раку.

Чим триваліший стаж тютюнокуріння, тим важче буде повернутися до показників норми. Відновлення організму триває у середньому від півроку до двох.

До речі. Переважна більшість власників та керівників тютюнових компаній і члени їх родин не курять! Дехто з них чесно зізнається, що для них – це бізнес, і чим більше людей буде курити, тим багатшими вони  будуть, а  здоров’я курців їх не цікавить.  Можливо курцям варто замислитися, чому на їхньому зіпсутому здоров’ї має хтось збагачуватися?

Пам’ятайте!  Ваше здоров’я – у Ваших руках!