Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Обережно – тиран!

0

Коли дівчина і молодий чоловік починають тільки зустрічатися, вони навіть не підозрюють, хто згодом може виявитися з ними в ролі їх другої половинки. Найчастіше помиляються у своїх супутниках жінки. Слід навчитися розпізнавати в коханому потенційного домашнього тирана ще до вступу з ним у шлюбні відносини.

Існує набір рис характеру, які були виявлені у чоловіків, які били своїх подруг або дружин. Спочатку чоловік буде пояснювати свою поведінку як прояв любові і турботи, і жінці це може лестити; з часом ця поведінка стає більш жорстокою, вона робиться засобом гноблення жінки.

1. Нешанобливе ставлення. Якщо представник сильної статі досить часто висміює на людях свою другу половинку, ображає її, то це говорить лише про те, що він її не ставить ні в що. Варто тільки жінці почати скаржитися на предмет того, що таке відношення є не тактовним по відношенню до неї, то у такому разі чоловік лише посилить свій контроль над своєю потенційною жертвою і відповідно насильство.

2. Нереальні очікування. Партнер починає поводитися з дамою свого серця, як з дорогою річчю, або навіть купівлею, він вважає її ідеальною. Жінкам подобається, коли їх вважають ідеальними, але у такому разі вони для представників сильної статі будуть лише фантазією, а не реальною людиною. Чоловік сподівається, що вона буде чудовою дружиною, матір’ю, коханкою, другом. Як тільки жінка припинить відповідати його особистим уявленням, він на неї розлютиться, і більше того почне інтенсивно розпускати руки та грубити.

Різниця між чоловіком, який ображає вас, і чоловіком, який ставить вас на п’єдестал, не така вже велика. Обидва вони демонструють свою нездатність поважати вас як реальну людину, а це до добра не приведе.

До того ж, якщо чоловік робить ласку, про яку не просили, або демонструє показну щедрість, яка бентежить, це може бути ознакою чоловіка, який намагається викликати почуття боргу.

Деякі з чоловіків-тиранів починали стосунки з жінкою, якій вони допомагали піти від партнера-насильника, а потім вони самі починали контролювати її і піддавати насильству. Вони люблять представляти себе як рятівників. Остерігайтеся чоловіка, якого явно приваблює дисбаланс влади у відносинах.

3. Швидкий зв’язок. Багато жінок, які пережили домашнє насильство, зустрічалися або були знайомі зі своїми майбутніми чоловіками або коханцями менше шести місяців. Він налітає як вихор, заявляючи про «любов з першого погляду», і лестить жінці, говорячи: «Я нікого досі не любив так, як тебе» і т.п.. Він відчайдушно потребує подруги і незабаром наполягає на інтимних відносини. Він може використовувати злість і роздратування для маніпуляції жінкою з метою домогтися сексуального контакту.

4. Контроль, який є вірною ознакою того, що поряд з жінкою знаходиться не хто інший, як тиран і деспот. Він сердиться, якщо жінка «пізно» повернулася додому після походу по магазинах або ділової зустрічі. Він може дзвонити п’ять разів в день, щоб стежити, що жінка робить протягом дня, або наполягати, щоб вона щовечора проводила з ним. Він докладно розпитує її про те, де вона була, з ким розмовляла. На жаль, надмірність контролю розпізнати на початковому етапі стосунків практично не можна, оскільки поведінка такого характеру розглядатиметься самою жінкою в якості своєрідного доказу любові.

Згодом чоловік починає негативно відзиватися про друзів і знайомих жінки, а після і про родичів. У міру посилення такої поведінки він може не дозволяти жінці приймати самостійні рішення з ведення господарства, вибору одягу і т.п. Може спробувати ізолювати жінку, наприклад, заборонити їй працювати, дружити з ким-небудь і т.п. Має традиційні погляди на роль чоловіка в сім’ї та суспільстві (тобто він вважає, що тільки чоловік може бути «господарем в домі»).

Нешкідливі, на перший погляд зауваження і коментарі починають переростати у вимоги, своєчасне невиконання яких може миттєво перерости в грубість і жорстокість.

5. Ревнощі. Деяким жінкам шалено подобається, коли їх ревнують кохані. Однак ревнощі не мають нічого спільного з любов’ю, ревнощі – ознака незахищеності і володіння. Якщо на цю ситуацію поглянути під іншиим кутом зору, то можна побачити цілком неприємну картину, бо ревнощі ревнощам розбрат. Коли на очах свого коханого жінка починає загравати з чужим чоловіком, то у такому разі ревне почуття, звичайно ж, нестиме обгрунтований характер. Але у тому випадку, коли він почне ревнувати її абсолютно без жодного приводу, то це може говорити лише про те, що поряд з нею знаходиться не хто інший, як тиран. Прояв такого виду ревнощів вказує на той факт, що чоловік у своєму виборі не упевнений, як втім, і в самому собі.

6. Гіперчутливість. Такий ранимий чоловік буде говорити про свої «ображені» почуття, коли насправді він сам поводиться безвідповідально, він розглядає найменшу невдачу як результат підступів проти нього. Він готовий бундючно і з ентузіазмом говорити про несправедливість, яка на справі є невід’ємною частиною життя будь-якої людини: це може бути прохання вийти на роботу в позаурочний час, накладення штрафу, звернення за допомогою в домашніх справах.

7. Грубість по відношенню до тварин або дітей. Він жорстоко карає тварин або байдужий до їх страждань чи болю; він вважає, що дитина в змозі виконати щось, що явно виходить за межі його можливостей (скажімо, карає дворічну дитину, яка намочила ліжечко), або дражнить дітей, молодших братів чи сестер, доводячи їх до сліз (60% чоловіків, що б’ють своїх дружин, б’ють також і своїх дітей). Він може вимагати, щоб діти не їли разом з ним за столом або сиділи в своїй кімнаті, поки він удома.

8. «Раптова» зміна настрою партнера. Зараз він милий і добрий, а в наступну хвилину вибухає від люті, чи він іскриться щастям – і тут же сумний. Це не говорить про наявність особливих «психічних проблем» або про те, що він «божевільний». Запальність і різка зміна настрої характерні для чоловіків, що б’ють своїх партнерів.

9. Випадки побиття в минулому. Чоловік може розповісти, що бив

жінок колись, але це вони змушували його так чинити. Про це можна почути від його родичів або колишньої дружини. Насправді такий чоловік готовий побити будь-яку жінку.

10. Биття посуду, руйнування предметів. Така поведінка може бути спробою покарати жінку (наприклад, зламавши її улюблену річ), але набагато частіше чоловікові необхідно її тероризувати, щоб тримати у покорі. Він може розбити тарілку кулаком або кинути в жінку що попало. Це важлива ознака: тільки незрілі люди б’ють посуд (або ламають речі) в присутності інших з метою загрози.

11. Він зневажливо говорить про своїх колишніх партнерок. Певна злість і неприйняття по відношенню до колишнього партнера абсолютно нормальні. Однак слід побоюватися чоловіка, який зосереджений на своєму обуренні або який порушує пристойності, занадто докладно говорячи на цю тему з самого початку знайомства. Особливо остерігайтеся чоловіка, який говорить про жінок зі свого минулого принизливі та образливі речі, або який описує себе як жертву насильства з боку жінок. Насторожтеся, якщо за його словами, колишня дружина або подруга неправдиво звинуватили його в насильстві – переважна кількість заяв про насильство є правдивими. Якщо все і завжди – вина жінки, то дуже скоро вас саму будуть звинувачувати при будь-яких труднощах у стосунках.

Також повинні насторожувати: відсутність поваги до соціальних норм, агресія, відсутність страху, отримання задоволення від заподіяння шкоди іншим, емоційна холодність і дефіцит емоцій, зловживання наркотиками та алкоголем, нездатність планувати майбутнє (фокусуються на теперішньому часі), шантаж самогубством.

Чоловік-тиран веде себе по-іншому, якщо поруч є інші люди, але час від часу він видає себе: якщо хтось звинувачує їх в насильстві і приймає сторону постраждалої жінки.

Ланді Бенкрофт (клінічний психолог, який багато років займається консультуванням чоловіків, які практикують домашнє насильство) у своїй книзі «Чому він це робить? Розум злих і контролюючих чоловіків» (Lundy Bancroft «Why Does He Do That? Inside the Minds of Angry and Controlling Men») пише наступне: «Чоловіки-ґвалтівники можуть мати будь-який тип особистості, у них могло бути хороше або погане дитинство, вони можуть бути чоловіками-«мачо» або ж м’якими, «освіченими» чоловіками. Немає ніякого психологічного тесту, щоб відрізнити чоловіка, схильного до насильства, від чоловіка, який поважає жінок. Насильство не є наслідком емоційних травм в житті чоловіка або браком якихось навичок. Насильство – це проблема цінностей, а не психології».

Наявність вище зазначених ознак виявляє лише схильність людини до захворювання, такі люди ще не є злочинцями. Але якщо чоловік несе в собі кілька рис характеру з перерахованих вище (три або чотири), то ймовірність фізичного насильства достатньо висока. У деяких випадках він може мати всього дві таких характерних риси, але вони виражені надмірно (наприклад, найсильніші ревнощі, яка доходили до абсурду).

Чи варто жертвувати своєю особистістю і життям навіть для палко коханої людини? Навряд чи! Домашнє насильство приходить в сімейне життя непомітно, а залишається надовго. Воно руйнує ставлення подружжя і травмує психіку дітей.  До того ж – практично всі випадки морального насильства закінчуються побиттям.