Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

У парку триває будівництво міського водозабору / A közpark területén folytatódik a városi vízművek kiépítése

0

Ми вже неодноразово писали про будівництво міського водозабору на підземних свердловинах, оскільки це питання є одним із найпріоритетніших для нормальної життєдіяльності міста. Що ж для цього було
зроблено?
Черговий крок, який заклав основу для забезпечення мешканців питною водою, був зроблений восени 2017 року, коли нарешті розпочалося будівництво міського водозабору у парку. Загалом водозабір отримуватиме воду з 4-х підземних свердловин, котрі були пробурені у 2008 році, і розташовані у придамбовій зоні річки Тиса. Це дозволить навіть у засушливу погоду уникнути перебоїв із водопостачанням, адже свердловини розташовані на глибині 40-60 метрів, і до водозабору буде надходити підруслова вода річки Тиси, яка у межах Чопа є завжди повноводною, на відміну від річки Латориці.
Протягом 2017 року для спорудження було виділено та використано 5 млн. гривень із міського та майже 2 млн. гривень із державного бюджету. На сьогодні вже встановлено 3 резервуари для зберігання чистої води об’ємом 465 м куб., добудовується приміщення насосно-фільтрувальної станції, де очищення води здійснюватиметься за сучасними європейськими технологіями. Також до роботи залучатимуться й 3 наявні висотні водяні башти.
На засіданні 27 сесії, котра відбулася 30 січня, були затвердженні зміни до цільової Програми «Питна вода 2006-2020 роки», де для продовження будівництва міськими обранцями було додатково виділено ще кошти.
Проект будівництва зареєстрований на сайті Державного фонду регіонального розвитку і є одним із найпріоритетніших для Закарпатської області. За попередніми даними, при розподілі вільного залишку державного бюджету, місто планує отримати додаткові кошти на будівництво. Про це запевнив директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської обласної державної адміністрації Денис Ман під час свого візиту до Чопської міської ради.
Паралельно зі спорудженням міського водозабору державну експертизу проходить проект будівництва першої частини водопровідної мережі. На грудневому засіданні сесії міської ради чопські депутати уже виділили для цього 1,2 млн. гривень. Позитивний державний висновок дасть можливість вже цього року оголосити тендер на будівництво мережі водопостачання, котра з’єднає водозабір та багатоповерхівки міста від вулиць Гоголя до Йосипа Бокшая. У подальшому міською радою розроблятимуться проекти будівництва власної водяної мережі у всіх інших частинах Чопа, у тому числі й у районі «за мостом».
Як стає очевидно, протягом 2016-2017 років було зроблено чимало. І з початку 2018 року міська рада продовжує робити усе можливе, щоб у найближчому майбутньому мешканці Чопа могли отримати чисту питну воду з власного міського водозабору.

Már több ízben írtunk az artézi kutak kiaknázására szolgáló városi vízművek építéséről, ami a településünk normális életét tekintve az egyik legkiemelkedőbb projektnek minősül. Nos, mi is készült el már eddig?

A lakosság minőségi ivóvízellátásának alapvető lépéseként 2017 őszén elkezdődött a közpark területén a városi víztisztító telep építése. A létesítmény 4 artézi kútból nyeri majd ki a vizet, amelyeket még 2008-ban fúrtak a Tisza töltése mentén. Ez lehetővé teszi a folyamatos vízellátás biztosítását még az év aszályos időszakaiban is, mivel a források 40-60 méter mélyen találhatók, és amelyek utánpótlását a Tisza medre alatti vízlelőhelyek pótolják, tekintve, hogy ez a folyónk Csap térségében folyamatosan bővizű, ami nem mondható el viszont a Latorcáról.

2017. folyamán a létesítmény kialakítására 5 millió hrivnyát fordítottunk a városi, és közel 2 millió hrivnyát az állami költségvetésből. Mára a helyére került 3 darab, 465 köbméter ivóvíz tárolására alkalmas rezervoár, továbbá folyamatban van a víztisztító-telep épületének építése is, ahol a modern európai technológiákkal történik majd a kutakból kiemelt víz tisztítása. Ezenkívül megkezdődtek a munkálatok a már rendelkezésre álló három víztorony hasznosítása terén is.

A január 30-án tartott 27. ülésszakon a képviselőtestület módosításokat eszközölt az Ivóvíz 2006-2020 elnevezési programban, mely során a projekt megvalósítására a közgyűlés újabb pénzeszközöket különített el.

A szóban forgó építkezés bejegyzésre került az Állami Regionális Fejlesztési Alap honlapján, ahol mint Kárpátalja megye egyik legkiemeltebb projektjeként szerepel. Az előzetes adatok alapján, amennyiben sor kerül az állami költségvetés maradékösszegeinek újraelosztására, a városunk újabb forrásokhoz juthat az építkezés céljára. Ezt a Kárpátalja Megyei Közigazgatás gazdaságfejlesztési és kereskedelmi hivatalának elnöke, Denisz Man személyesen ígérte meg a Csapi Városi Tanácsnál tett látogatása során.

A városi vízművek építési munkálataival párhuzamosan megkezdődött az új vízvezetékrendszer első szakaszára vonatkozó tervek állami szakvizsgálata. Erre a célra a csapi képviselők a városi tanács decemberi ülésén már elkülönítettek 1,2 millió hrivnyát. Amennyiben az állami zárójelentés pozitív lesz, még az idén lehetőség nyílik az új vízvezeték lefektetési munkálataira vonatkozó versenytárgyalás kiírására, mely révén először a Gogol és a Boksay József utcai lakótelepi házak csatlakozhatnak majd az új víztisztító telephez. Ezt követően pedig a városi önkormányzat előkészíti majd azokat a terveket is, amelyek Csap egyéb területeinek, többek között a vasút túloldalán fekvő városnegyed bekötését is lehetővé teszik a jövőben.

Mint látható, 2016-2017 folyamán meglehetős előrelépés történt ebben a kérdésben. 2018-ban pedig a városi önkormányzat továbbra is mindent megtesz majd azért, hogy a csapi lakosok mielőbb tiszta ivóvízhez juthassanak a saját, városi vízművüktől.