Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Що було зроблено у Чопі протягом 2017 року?! / Mit sikerült elvégezni 2017 folyamán?!

0

2017 рік був насичений. Протягом цього року було чимало зроблено для покращення господарського та соціального життя міста.

Житлово-комунальна сфера. Протягом усього 2017 року, незважаючи на погодні умови, проводилася заміна натрієвих і непрацюючих ламп на світлодіодні у ліхтарях вуличного освітлення. Такий обмін дав можливість у 2,5 рази зекономити електроенергію. Загалом упродовж року було встановлено 255 LED-ламп. У сквері неподалік від пам’ятника «Невинно загиблим жертвам Другої світової війни» були облаштовані 3 нові ліхтарі.

Протягом року у місті проводилися ремонті роботи дорожнього покриття. Проведено капітальний ремонт зі встановленням зливової каналізації на вулиці Темето та розпочато на вулиці Загородній. Проведено поточний ремонт на вулицях Головній, Млинній, Майстерській, Приозерній, Ужгородській, Спортивній, Шкільній, Берегівській, Вакарова, Квітовій, Фізкультурній, Тисовій, Миру, Петефі, Шевченка, Берег, Прикордонній, Вербовій, частково Латорицькій, проспекті Залізничників, у провулку Прикордонників, заасфальтовано заїзди до будинків на вулиці Берег, 18, проспекті Залізничників, 3 та вулиці Миру, 2, 4.

У червні-липні 2017 року на вулиці Миру проводилося облаштування пішохідної зони. Разом із тим у 2017 році у Чопі було встановлено 40 нових дорожніх знаків.

Триває ремонт житлового фонду багатоповерхових будинків. Зокрема, восени минулого року на проспекті Залізничників, 4 та провулку Прикордонників, 6 було проведено капітальний ремонт покрівлі. Для цього на засідан-ні 23 сесії було виділено 550 тисяч гривень.

Відповідно до звернень громадян була проведена заміна 17 дверей. Для забезпечення горішніх поверхів водою на вулиці Молодіжній, 25 та 27 встановлені підкачуючі насоси.

Протягом травня-вересня 2017 року у місті було встановлено 5 дитячих майданчиків: на прибудинковій території на вулиці Пушкіна, 5, на вулиці Латорицькій, у провулку Прикордонників, 6, 7, на вулиці Берег, 18 і проспекті Залізничників, 4, проспекті Залізничників, 2Б, В, Г і вулиці Миру, 21.

Проведено капітальний ремонт каналізаційної мережі на вулиці Нефелейч. На вулиці Йосипа Бокшая, 5 повністю замінено старі труби системи водопостачання та водовідведення. Також встановлена нова зливова каналізація на вулиці Миру, 2.

Під час літніх канікул проведений ремонт системи водопостачання та водовідведення у загальноосвітній школі №1, де на третьому поверсі були облаштовані вбиральні, котрі протягом багатьох років не працювали. Розроблена проектно-кошторисна документація на заміну покрівлі у ЗОШ №2 імені Іштвана Сечені, яка на сьогоднішній день перебуває в державній експертизі. Проведений капітальний ремонт будівлі дитячої музичної школи на вулиці Головна, 21.

Звісно, головною подією року стало будівництво міського водозабору у парку. Під час встановлення фундаменту губернатором області Геннадієм Москалем було закладено капсулу. На кінець року було змонтовано 3 резервуари для зберігання чистої питної води та розпочато спорудження насосно-фільтрувальної станції.

Чоп став першим містом, який поповнив бюджет міста за допомогою скульптури Леніна. На аукціоні, котрий пройшов наприкінці березня 2017 року, скульптуру продали за майже 254 тисячі гривень. Кошти були використані для будівництва міського водозабору.

Озеленення міста. Навесні 2017 року на вулиці Головній уздовж дороги та поблизу міського Будинку культури висадили близько 130 сакур. Понад 160 нових саджанців з’явилося і на вулиці Латорицькій, Квітовій, Берег, Миру, на території міського парку, загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів №1 і №2 імені Іштвана Сечені, ДНЗ «Казка», комунального закладу «Чопська міська лікарня», ОСН «Будинковий комітет «Каштан»: верби, каштани, вільхи, ялинки, туї, червоні дуби, катальпи, кущі калини, гібіскусу. У той же період у центральній частині міста висаджувалися квіти: чорнобривці, петунії, алісуми.

Протягом липня у центральній частині міста були оновлені лавиці.

Варто відмітити, що у місті протягом весінньо-осніннього періоду систематично проводився покіс трави. Крім того, на засіданні 21 сесії була затверджена програма підтримання в належному стані правобережної дамби річки Тиса в районі міста Чоп на 2017-2019 роки. Уперше за багато років було видалено чагарники та скошена трава на дамбі річки Тиса.

Позитивним моментом у боротьбі з забрудненням міста стало те, що на вулиці Латорицькій було ліквідоване стихійне сміттєзвалище, яке існувало протягом багатьох років. Разом із тим для потреб населення було виділено 44 сміттєві контейнери на 1100 л та 507 баків на 120 л для власників будинків приватного сектору.

Для вивезення нечистот із прибудинкових територій будинків, які не підключені до мережі водовідведення, була придбана асенізаторна машина екологічного стандарту Євро-5. Також для потреб КП «Водоканал Чоп» і «Чистий Чоп» силами працівників комунальних підприємств був відремонтований самоскид, котрий протягом багатьох років стояв у неробочому стані.

Восени 2017 року у місті розпочалося будівництво автономної котельні на твердому паливі, яка забезпечуватиме теплом адміністративну будівлю на вулиці Головна, 43. І вона стала першою міською котельною, котра була введена в роботу після відключення централізованого теплопостачання.

Соціальна сфера. На початку минулого року для проведення ефективної діагностики для міської лікарні закуплено 2 прилади: фотоколориметр і кольпоскоп. Навесні 2017 року у Чопі запрацювала програма «Доступні ліки», котра надає можливість кожному мешканцю міста отримати безкоштовно або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет 2 типу. Протягом року у комунальному закладі «Чопська міська лікарня» проводилися навчальні лекції для школярів та добродійна акція для майбутніх матусь: жінки отримали подаруночки для пологів із Австрії.

Минуло року у міському Будинку культури почав працювати новий директор, за сприяння якого з’явилися і нові колективи. Танцювальні та вокальні ансамблі брали участь у міських святах, представляли Чоп як на обласних фестивалях і конкурсах, так і на закордонних. Крім того, чимало заходів проходили і в Будинку культури: відзначення Дня Конституції України, Дня захисника України, концерти «Згадка про літо», «Єднаймося в пісні», тематичний вечір «Одного разу на Хелловін», «Новорічний вернісаж», проведені святкові ранки для дітей військових частини Т0300, для дітей із малозабезпечених родин.

Також у лютому 2017 року свої двері відкрила міська дитяча бібліотека.

На початку минулого року у загальноосвітніх закладах міста було нововведення: учнів почали привчати до роздільного сортування сміття. Для цього у школах та садочку встановили спеціальні контейнери для паперу, пластику та поліетилену. Наприкінці 2017 року найактивніші учасники акції були нагороджені.

Спортивне життя. У місті продовжується хороша традиція: проводяться різноманітні спортивні турніри. Серед учасників розігрувалися Кубок мера із волейболу, шахів, футболу. У вересні 2017 року вперше був розіграний Кубок мера з баскетболу. Також нововведенням стало проведення «Козацьких забав» з нагоди Дня захисника України.

Не можемо не згадати і вихованця Чопської ДЮСШ Дмитра Магу, який здобув золото на Чемпіонаті України з боксу серед юнаків 2004-2005 і ввійшов до складу збірної України з боксу для участі у Чемпіонаті Європи.

Як можна побачити, 2017 рік був позитивним як для житлово-комунальної, так і для соціальної сфери Чопа. Маємо надію, що 2018 рік стане тільки кращим, і наше місто буде лише процвітати.

A 2017. esztendő meglehetősen sűrűnek tekinthető. Az elmúlt év során sok mindent sikerült kivitelezni a város gazdasági és szociális jóléte tekintetében.

Ingatlan- és közműrendszer. 2017 folyamán, tekintet nélkül a mostoha időjárási körülményekre, megtörtént a nátriumos és kiégett utcai közvilágítási égőknek fénydiódás fényforrásokra történő cseréje. Ez közel a negyedére csökkentette a közvilágítás energiaköltségét. A múlt év során összesen 255 energiatakarékos LED-égő került kihelyezésre. Ezenkívül a 2. világháború ártatlan áldozatainak emlékműve körül 3 új térlámpát helyeztünk ki.

A múlt év során folytatódtak a kátyúzási munkálatok az útburkolati hibák kiküszöbölésére. A Temető és a Zahorodnyij utcákon elvégeztük az esővíz-elvezető csatornahálózat kiépítését. Kátyúzási munkálatokat végeztek a Holovnij (Fő), a Mlinnij (Malom), a Majszterszka (Mester), a Piozerna (Tópart), Uzshorodszka, Szportivna, Skilna (Iskola), Berehivszka (Beregi), Vakarov, Kvitova (Virág), Fizkulturna, Tisza, Béke, Petőfi, Sevcsekno, Bereg, Prikordonnij (Határőr), Verbova (Füzes), valamint a Latorca, a Zaliznicsnikiv (Határőr) utcák, valamint a Zaliznicsnikiv (Határőr) köz érintett szakaszain, illetve leaszfaltozták a Bereg u. 18., a Zaliznicsnikiv (Határőr) u. 3. és a Mir (Béke) u. 1. és 4. sz. alatti lakókömbökhöz vezető bekötőutakat.

2017 júniusa-júliusa folyamán elkészült a gyalogos járda kiépítése. Ugyanebben az évben 40 új KRESZ-tábla került kihelyezésre.

Továbbra is tart a lakótelepi házak tatarozása. Az elmúlt év őszén elvégezték a Zaliznicsnikiv (Vasutas) u. 4. és a Prikordonnikiv (Határőr) köz 6. sz. alatti lakótömbök tetőszerkezetének teljes felújítását. Erre a helyi tanács 23. ülésszakán 550 ezer hrivnyát különítettek el.

Lakossági kérésre 17 lakótelepi bejárati ajtó cseréjét végezték el. A felső emeleti lakások vízellátási problémáinak kiküszöbölésére a Mologyizsna (Ifjúság) u. 25. és 27. szám alatti lakóházakban szivattyúkat építettünk be.

2017 májusa-szeptembere folyamán 5 új játszótér került kialakításra a Puskin u. 5., a Latorca utca, a Prikordonnikiv (Határőr) köz 6. és 7., a Bereg út 18, továbbá a Zaliznicsnikiv (Vasutas) u. 4., a Zaliznicsnikiv (Vasutas) u. 2 (B, C, E) és a Béke u. 21. sz. alatti lakótelepi házak udvarain.

Teljes felújítást végeztünk a Nefelejcs utca csatornahálózatán. A Boksaí József u. 5. sz. alatt ki lettek cserélve az elavult ivóvíz- és csatornavezetékek. Új esővíz-elvezetést kapott a Mir (Béke) u. 2. sz. alatti lakótömb is.

A múlt évi nyári szünidő idején felújításra került az 1. sz. iskola csatornázási és vízellátási hálózata, ahol a harmadik szinten újra beüzemelésre kerültek a vécék, amelyek már évek óta nem üzemeltek. Ezzel párhuzamosan elkészültek a 2. sz. Széchenyi István középiskola tetőszerkezete felújítási tervei, amelyeket jelenleg az állami szakértői intézmények tanulmányoznak. Ugyanakkor megtörtént a Csapi Zeneiskola Fő u. 21. sz. alatti épületének  teljes felújítása.

A múlt év legfontosabb feladatául természetesen a városi közpark területén kialakítandó vízmű szolgált. A létesítmény betonalapzatába személyesen Hennagyij Moszkal, a megyei közigazgatás elnöke helyezte el az időkapszulát. Az esztendő végére sikerült beállítani a 3 víztározót, és megkezdeni a szivattyú- és víztisztító telep kialakítását.

Csap volt az első olyan város, amely a Lenin-szobor értékesítése révén töltötte fel a költségvetését. A 2017 márciusának végén megtartott árverés során a szobrot közel 254 ezer hrivnyáért sikerült értékesíteni. Az ebből befolyt összeget a vízművek építésére fordítottuk.

A város parkosítása. 2017 tavaszán a holovna (Fő) utca mentén, valamint a művelődési ház környékén 130 szakura került kiültetésre. További 160 új facsemetét telepítettünk a Latorca, a kvitova (Virág), a Bereg, a Mir (Béke) utcák mentén, illetve a csapi 1. és 2. sz. iskolák, a Kazka óvoda, a városi kórház, a Kastan lakóközösség környékén, ahol fűzfákat, gesztenye- és égerfákat, fenyőket, tujákat, tölgyeket, kányafa- és hibiszkuszcserjéket telepítettünk. Ugyanekkor a város központjában virágokat: petúniákat, körömvirágot és ternyeféléket ültettek ki a kertészek.

Július folyamán a város központi részén felújításra kerültek a lócák.

Említésre méltó, hogy a tavaszi-őszi időszakban folyamatosan kaszálták a gyepet. A képviselőtestület 21. ülésszakán a városatyák döntöttek a Tisza-töltés csapi szakaszának folyamatos rendbentartásáról a 2017-2019-es időszakra. Hosszú évek után először irtották ki a bozótot és kaszálták le a füvet a töltés oldalában.

A város köztisztaságának biztosítása tekintetében pozitív eseménynek tekintendő a Latorca utca mentén kialakult illegális szeméttelep felszámolása. Ezzel párhuzamosan a lakossági igények kielégítésére 44 darab 1000 literes hulladéktárolót helyeztünk ki, a magánházak tulajdonosai körében pedig 507 darab 120 literes hulladéktároló konténer került kiosztásra.

A szennyvízelvezető csatornahálózatba be nem kötött lakóházak emésztőinek kiürítésének biztosítása céljából beszereztünk egy Euro-5 környezetvédelmi szabványnak megfelelő szippantókocsit. A Vodokanal Csop és a Csisztij Csop önkormányzati vállalatok folyamatos munkájának segítésére sikerült megoldani annak a billentős teherautónak az üzembe helyezését, amely már éve óta állt kihasználatlanul.

2017 őszén kezdődött el egy szilárd tüzelőanyaggal üzemelő kazánház építése, amely a Holovna (Fő) u. 43. sz. alatti hivatali épület távfűtését lesz hivatott ellátni. Ez volt az első olyan városi kazánház, amelyet a központosított távhőszolgáltatás megszüntetését követően létesült.

Szociális ellátás. A városi kórház részére a múlt év elején 2 diagnosztikai berendezést, egy foto-kolorimétert és egy kolposzkópot szereztünk be, mely utóbbi a méhnyakrák-szűréshez elengedhetetlen eszköz. 2017 tavaszán vette kezdetét a Dosztupnyi liki (Elérhető gyógyszerek) elnevezésű program, melynek révén a város lakossága ingyenesen vagy kedvezményes áron juthat hozzá a gyógyszerek három kategóriájához: a szív- és érrendszeri megbetegedések, az bronchiális asztma, valamint a cukorbetegség 2 típusának kezeléséhez szükséges készítményekhez. Az elmúlt esztendő során mindezeken túl a Csapi Városi Kórház bázisán ismeretterjesztő előadásokat szerveztünk az iskolások részére, továbbá egy jótékonysági akció keretében Ausztriából érkezett ajándékcsomagok kerültek kiosztásra a kismamák részére.

A múlt évben új igazgatója lett a városi Művelődési Háznak, akinek kezdeményezésére újrakezdték működésüket az amatőr együttesek, és új önképző körök jöttek létre. A táncegyüttes és az énekkar azóta számos hazai és külföldi fesztiválon képviselték városunkat, és értek el sikereket. Azonkívül a ház számos helyi rendezvénynek is otthont adott: itt méltattuk az Alkotmány napját, a haza védőinek napját, a nyár és az ének ünnepét, tematikus estek kerültek megrendezésre a halloween, a Szilveszter alkalmából, továbbá matinékat szerveztek a T0300 sz. laktanyában szolgáló katonák, illetve a kisjövedelmű családok gyermekei részére.

2017 júliusában újra megnyitotta kapuit a városi gyerekkönyvtár.

Az elmúlt év kezdetétől új programok indultak a város tanintézményeiben: igyekszünk rászoktatni a gyerekeket a szelektív hulladékgyűjtésre. Az iskolák és az óvoda területén külön konténerek kerültek kihelyezésre a papír, a pvc és a polietilén eredetű hulladékok gyűjtésére. 2017 végén a legaktívabb gyerekek jutalomban részesültek.

Sportélet. Városunkban immár hagyománnyá vált a különböző sportversenyek és tornák rendezése. Ezek részvevői sakkbajnokság, röplabda- és focimeccsek keretében mérkőztek meg a Polgármesteri Kupáért. 2017 szeptemberében első ízben került megrendezésre a Polgármesteri Kupáért kiírt kosárlabda-torna. Újdonságnak számítottak a haza védőinek napjára szervezett Kozák játékok.

Külön említésre szolgál Dmitro Maha, a Csapi Gyermek- és Ifjúsági Sportiskola növendékének teljesítménye, aki az országos ökölvívó-bajnokságban aranyérmet nyert a 2004-2005-ben születettek korosztályában, valamint tagja lett az Európa Bajnokságra készülő válogatott keretnek is.

Mint az a fentiekből is látszik, a 2017-es esztendő sikeresnek mondható mind a csapi ingatlan- és közműrendszer működtetése, mind a város közélete szempontjából. Reméljük, hogy 2018. még ezt is felül fogja múlni, és városunk élhetővé tétele az idén is folytatódni fog.