Чопська
міська рада

Офіційний веб-сайт

Як не стати жертвою домашнього насильства?

0

Часто ми не задумуємося про те, що періодичні образи в наш бік, заборона вчиняти певні дії (бачитися з друзями, ходити на роботу і т.п.), контролювання наших дій (постійні дзвінки із запитаннями: «Де ти? З ким? Коли будеш?») є першими проявами домашнього насильства.

Звісно, розмови про відсутність необхідності працювати або постійні дзвінки можуть бути і проявом турботи – фінансово сім’я забезпечена, навіщо жінці ще працювати, якщо вона може приділити свою увагу чоловіку та дітям, собі та затишку в домі; часті дзвінки можуть означати просте хвилювання за рідну людину. Проте в усього є своя межа.

Давайте попробуєм розібратися, де закінчується любов та починається панування однієї людини над іншою, де «господар» ситуації сприймає свою «половинку» як звичайну власність, яка немає права голосу.

Напевно, кожна людина має свій власний список слів і вчинків, які в жодному разі не можна прощати нікому. Але любов і близькі стосунки найчастіше змушують нас переглянути свої принципи, а іноді – і змінити їх. Любов часто змушує прощати те, чого прощати, взагалі-то, не слід.

- Зрада. Думки жінок і чоловіків в основному сходяться в своїй більшості – прощати зраду не можна! Адже це біль від усвідомлення обману коханого та того, що він був близький з іншою жінкою. Зраду часом не може пробачити навіть дуже сильна людина, а слабку та чутливу людину факт зради здатний просто розтоптати.

Але пробачати зраду чи ні кожен вирішує для себе сам. Проте пробачити – це відпустити ситуацію, повністю очистити своє серце від образ і почати життя з чистого аркуша, а не жити все життя з людиною під гнітом підозр, болю і цієї образи.

- Чоловік підняв на жінку руку. Якщо чоловік підняв хоча би один раз на жінку руку, то підніме і вдруге, втретє… Чоловік за своєю природою – дуже сильний, і він здатний захищати своїх близьких, а також утримуватися від надмірної емоційності та агресії. Сильний чоловік ніколи не дозволить собі принизити близької людини. Той же, хто підняв на жінку руку, є істотою з неврівноваженою психікою, який легко це зробить і в другий, і в десятий раз, з кожним разом все більше входячи в азарт і застосовуючи все більш витончені прийоми приниження дружини.

- Чоловік б’є дітей. Поки не вщухають суперечки про те, чи потрібно фізичне покарання дітей, або воно не допустимо, дехто розпускає руки щодо своїх дітей, пояснюючи це батьківською любов’ю і бажанням виростити з них хороших людей. Задумайтеся, чи варта Ваша любов до чоловіка або звичка жити з ним разом всіх принижень, фізичного і морального болю Вашої дитини?!

- Брехня. Якою б не була брехня – маленькою або великою – вона може стати серйозною перешкодою на шляху пари до щастя. Брехня – це вагомий привід засумніватися в почуттях і щирості коханої людини. Відносини будуються на довірі, немає довіри – не буде і любові. Проте слід пам’ятати, що брехня від брехні теж відрізняється, ситуації бувають різні…

- Публічні слова образи на адресу жінки. Брудні слова, сказані чоловіком прилюдно, не повинні йому прощатися. Якщо чоловік раптом починає ділитися з друзями інтимними секретами ваших відносин, грубо критикувати Вас, вимовляти на Вашу адресу нецензурні вислови – це серйозний привід переглянути Ваші стосунки. Прощати подібну поведінку чоловікові ні в якому разі не можнаякщо, звичайно, Ви не хочете залишатися все життя приниженою і ображеною, а можливо – і битою, публічно.

- Неповажне ставлення до жінки. З часом Ви, збентежені критикою і нападками,погодитеся з усім, бо вже не знатимете, де істина. Навіть якщо Ви досягли значних успіхів у своїй справі, Вас переслідує комплекс меншовартості, який дбайливо підтримує Ваш чоловік. Він всіляко дає Вам зрозуміти, що Ви нікчемна, негарна, несексуальна, нерозумна.  При цьому чоловік намагається вирвати Вас з кола людей, здатних протверезити Ваш розум. Тим самим забезпечує свою повну непереможність і збереження контролю над жертвою. Жінка перестає спілкуватися з родичами або обмежує спілкування з ними і закидає подруг. Вас це влаштовує?

- Секс проти волі. Спочатку Ви займалися сексом, щоб догодити чоловікові, принести йому задоволення. Потім чоловік став ображатися на Ваші відмови, потім – вимагати від Вас виконання подружнього обов’язку. Крім того, що «виконання обов’язку» не приносить Вам ніякої радості, воно ще й вселяє в Вас невпевненість в собі як в жінці, пригнічує почуття поваги до себе.

- Жадібність чоловіка. Дуже важко жінці відчувати себе коханою і бажаною, якщо її чоловік скупий в подарунках і покупках. У таких парах виникають постійні тертя з приводу нібито надмірних витрат з боку дружини, дітей. Можливо, Ваш чоловік краще розподіляє сімейний бюджет. Однак це не означає, що Ви повинні звітувати перед ним за кожну з’їдену порцію морозива.В такій парі жінка навряд чи отримує шикарні подарунки, а букети їй, якщо і купуються, то ті, які дешевші. З такою ситуацією будь-якій жінці, якщо вона не остаточно махнула на своє життя рукою, буде дуже складно змиритися. Та й чи потрібно прощати чоловікові жадібність?

Але не слід плутати жадібність із фінансовою скрутою, адже як кажуть: «Жінка пізнається, коли чоловік бідний, чоловік-тоді, коли він багатий». Зовсім іншим питанням є, якщо чоловік не шукає можливості заробітку, не намагається вирішити фінансову кризу в сім’ї, не виконує ніяких справ по дому. Тільки Вам вирішувати, чи потрібно з цим миритися.

- Образи рідних Вам людей. Якщо чоловік Вас щиро любить, він ніколи не опуститься до образ на адресу Ваших батьків, дітей від попереднього шлюбу, братів, сестер і т.д. На думку багатьох людей, ні в якому разі не можна прощати своєму чоловікові слова образи рідних – навіть, якщо вони були вимовлені зопалу, і не можна прощати його негарні вчинки стосовно родичів.

- Шкідливі звички чоловіка. Ні в якому разі жінці не можна миритися з найпоширенішими шкідливими чоловічими звичками – алкоголізмом, наркоманією, ігроманію. Чоловік, який шукає розради в цих своїх маніях, насправді Вас не любить – ці пристрасті замінюють йому любов. Хоча він і може клястися у вічній любові до Вас – а як же, йому дуже зручно повертатися після нічних пиятик або після великих програшів в будинок, де його нагодують, заспокоять, приголублять. Алкоголізм, ігроманію, наркоманію прощати не можна!

- Чоловічий егоїзм і егоцентризм. Ваш чоловік говорить тільки про себе, приписуючи своїй персоні всі сімейні досягнення. Він готовий їхати у відпустку в країну, яку вибере він, саме він вирішує, яким подругам дружити з Вами, а які повинні забути дорогу в Ваш будинок. Бажання йти на компроміс, поступатися в чомусь – цілком нормально і природно для подружньої пари. Ненормально тільки, коли на поступки доводиться йти лише одній стороні … Егоїстичний чоловік постійно бажає уваги до своєї персони, але дуже скупий дарувати увагу своїй супутниці або дітям. Досить часто Ви погоджуєтеся з чоловіком не тому, що згодні з його думкою, а лише тому, щоб уникнути сварки. Така поведінка поступово може привести до того, що чоловік почне і зовсім ігноруватиме Вашу думку.

Домашнє насильство – це величезна проблема сучасного суспільства, але ми самі почасти винні в тому, що дозволяємо собі стати жертвами. Навіть коли ми бачимо небезпечні сигнали, ми чомусь не можемо все кинути і піти, знову і знову піддаючи себе насильству.

До всього вище сказаного, додамо наступне. Наприклад, що Ви знаєте про його дитинство? Його батьки з ним жорстоко поводилися? Неблагополучне дитинство саме по собі не повинно бути проблемою, але якщо він використовує свої дитячі переживання як виправдання свого негативного ставлення до життя або права на образу і розчарування у всьому, то це повинно послужити тривожним сигналом.

До того ж, якщо він не бажає проводити час з Вашими друзями і сім’єю, але в той же час не знайомить Вас зі своїми близькими-також є тривожним сигналом. Можливо, спочатку Вам і приємно те, що чоловік ревнує Вас, хоче бути з Вами і тільки з Вами, але це означає – жодних зустрічей з подружками, ніяких посиденьок з родичами. Поступово такий стан речей починає пригнічувати, адже людина – істота соціальна, їй просто необхідний контакт з іншими людьми.

Все вище перераховане було більш охарактеризоване у відношенні чоловіка до жінки, проте багато з перерахованого можна застосувати у будь-яких відносинах – у відношенні жінки до чоловіка (зрада, брехня, неповага до чоловіка та його рідних, шкідливі звички дружини, егоїзм), у відносинах батьки-діти, брат-сестра тощо. Передумова щасливих відносин-повага. Немає поваги-про яку любов можна говорити? Відсутність поваги – перший крок до домашнього насильства, не обов’язково фізичного, а й психологічного, яке робить жертву беззахисною перед домашнім тираном та слабкою для життя у суспільстві.

Пам’ятайте, насильники можуть вибирати, над ким знущатися. Вони вибирають найбільш близьких і беззахисних людей для знущання. Роблять це свідомо і бояться зв’язуватися із сильними та незалежними людьми. Вони планують, контролюють себе, щоб на людях виглядати прекрасною і турботливою людиною. Як правило, зводити з розуму жертву недовірою людей, яким вона жаліється-це частина їхньої стратегії. Насильники здатні контролювати свою злість і вибирати як ударити так, щоб цього не було видно іншим.

Насамкінець, опишемо цикл домашнього насилля.

Насилля – акт фізичного чи психологічного насилля.

Провина - кривдик згодом починає відчувати провину, але не за те, що він зробив – зазвичай він хвилюється, що про це дізнаються люди і йому прийдеться мати справу з наслідками.

Вибачення - партнер намагається знайти вибачення, хоча насправді він не вибачається, а намагається раціонально пояснити причину того, що він чи вона зробили. Часто це звинувачення жертви в тому, що вона сама все спровокувала.

«Нормальна» поведінка – насильник робить усе, щоб зберегти контроль і партнера у відносинах. Він робить все, щоб зберегти контроль і партнера у відносинах. Він може робити вигляд, що нічого не сталося або навпаки дарити подарунки і проявляти неймовірну турботу. Ніби наступив медовий місяць, але це все тимчасово і нещиро.

Фантазії і планування – насильник виходить на шлях полювання: слідкує за Вашими діями в пошуках приводу. Він продумує плани, як привести свої фантазії про насилля в реальність.

Провокаціянасильник ставить Вас в таку ситуацію, де він може, як йому здається, «справедливо» проявити насилля по відношенню до Вас.

Так званий «медовий місяць» і є причиною, через яку людям тяжко піти від насильника. Вони вірять, що все зміниться і от саме цей раз був останнім або єдиним. Але на практиці такий шанс дуже незначний. Якщо в системі цінностей людини насилля є нормальним і допустимим способом вирішення своїх труднощів, то це назавжди…