Про видачу COVID-сертифікатів, відповідальність за фальсифікацію результатів ПЛР тестування та сертифікатів про вакцинацію

Дата: 11.02.2022 10:56

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2021 № 677 затверджено Порядок формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби (далі Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку COVID-сертифікат – документ в електронній формі, що підтверджує вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби, який формується та видається уповноваженою установою держави, містить персональні дані власника і передбачає можливість автоматизованої перевірки чинності документа та його належності власникові.

COVID-сертифікат може бути внутрішнім, міжнародним та іноземним.

Внутрішній COVID-сертифікат України – сертифікат, виданий в Україні та призначений для використання на території України, який формується у разі виявлення бажання запитувача, підтверджує вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби та не містить медичних даних власника; невід’ємною частиною зазначеного сертифіката є відцифрований образ його обличчя, що відображається в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон;

Міжнародний COVID-сертифікат України – виданий в Україні та призначений для використання на території України та за межами України сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби (UA COVID Сertificate).

Іноземний COVID-сертифікат – сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або методом Ag-RDTs або одужання особи від зазначеної хвороби, який формується та видається уповноваженою установою держав – членів довірчої мережі Європейського Союзу або уповноваженою установою іноземної держави, з якою Україною укладено міжнародний договір про взаємне визнання.

Міжнародні та внутрішні сертифікати використовуються на території України у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (пункт 23 Порядку).

Отже, COVID-сертифікат є документом і за його підроблення та використання законодавством передбачено кримінальну відповідальність.

Яка відповідальність за підробку сертифікатів?

Власне, масові підробки сертифікатів про вакцинацію спонукали уряд посилити відповідальність за фальсифікацію цих документів. 22 вересня Кабмін запровадив кримінальну відповідальність за підробку документів, що стосуються щеплень. Тепер за використання фейкових Covid-сертифікатів загрожує штраф від 17 до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років.

Для лікарів штрафи більші – за підробку Covid-сертифіката їм загрожує від 34 до 68 тис. грн штрафу або позбавлення волі до 2 років. Також у таких медиків можуть забрати ліцензію.

За виготовлення таких документів із метою продажу – штраф від 85 до 170 тис. грн або три роки ув’язнення.