Азіатський вусач (Anoplophora glabripennis)

Дата: 27.06.2022 12:36

Жук родини Вусачів.

Жук довжиною 20-35 мм (до 25 мм самці, до 35 мм самки)і шириною 7-12 мм, тіло довгасте-овальне, кілька сплощене, помірено витягнуте, поверхня тіла чорна, блискуча і гладка з 20 непостійними білими точками на надкрила, голова сильно заглиблена, лоб слабо випуклий, щоки помірено довгі, очі глибоко виїмчасті. Вусики у ніжних волосках. Мають 11 сегментів, кожен з яких має білувато-синю основу, в 2,5 рази довше тіла у самців і в 1,3 рази у самок. Характерні ознаки – блиск. Яйця 5-7 мм в довжину, кремове білі, довгасті з невеликими увігнутими хвостиками. До кінця розвитку яйця стають жовто-коричневими. Одна самка відкладає до 32 яєць.

Личинка безнога вершково-білого кольору, з хітінизованим коричневим переднегрудним щитком, 50 мм. Личинки виходять з яєць на 11-15 добу. Личинки живляться, нижнім шаром кори, потім, на четвертому віці, ксилемою, створюючи широкі ходи.

Виявлення та ідентифікація

Найбільш ймовірний і швидкий шлях поширення азіатського вусача - перевіз личинок, лялечок і імаго в різних лісоматеріалах при торгівлі, зокрема:

- з лісоматеріалами,

- з дерев`яною тарою, упаковкою,

- з необробленими дерев'яними виробами,

- з посадковим матеріалом - кормовими рослинами вусача.

Особливу увагу слід звернути на можливість занесення шкідника з пакувальної тарою, піддонами. Згідно з опублікованими даними, саме цим шляхом стався заніс азіатського вусачу з Китаю до США. Канадської службою карантину рослин азіатський вусач реєструвався в різній пакувальній деревині (зокрема в дерев'яних котушках для транспортування кабелю), починаючи з 1994 р.

Огляду повинні піддаватися всі лісоматеріали (включаючи пакувальну тару, посадковий матеріал), які не пройшли термічну або хімічну обробку і надходять з країн поширення виду. При інспекції перш за все необхідно звертати увагу на такі ознаки:

- наявність пошкоджень деревини - круглі отвори діам. 9-11 мм на гілках, стовбурової частини дерев і коріння;

- овальні або круглі затемнені насічки (рани) на корі дерев (вони можуть бути місцями відкладання жуками яєць);

- широкі круглі льотні отвори (діам. 9-11 мм), розкидані по всіх частинах дерева, включаючи надземну частину коренів;

- значна кількість бурого борошна біля основи дерева або місці з'єднання гілок зі стволом.

У США і Європі були початі рішучі заходи щодо дерев'яного пакувального матеріалу з Китаю. Випадок A. glabripennis став основним стимулом для розробки Тимчасовою комісією ФАО міжнародного стандарту МС З ФІТОСАНІТАРНИХ ЗАХОДІВ МСФЗ № 15 «ВКАЗІВКИ ЩОДО РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЕВ’ЯНОГО ПАКУВАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ В МІЖНАРОДНІЙ ТОРГІВЛІ» (2002 рік). Таку упаковку слід обробляти способами, визнаними адекватними для всіх шкідників. В даний час вони включають термічну обробку (до внутрішньої температури 56 ° C протягом 30 хвилин). Після обробки пакувальна деревина навряд чи буде повторно заражена, тому така деревина (особливо ящики і піддони) може як і раніше використовуватися в торгівлі.

Шкодочинність

Всі зазначені види вражають численні деревні породи. Найбільш вразливі з них клени: Acer negundo, A. platanoides, A. pseudoplatanus, A. saccharinum, A. truncatum, в'язи (Ulmus), тополі (Populus), верби (Salix), каштан кінський (Aesculus), шовковиця (Morus alba ), Malus domestica, Prunus serrulata і ін. Азіатський клен може використовуватися як маркерна рослина, як найбільш приваблива. Серед випадкових рослин-господарів азіатського вусача представники родів Melia, Pyrus, Robinia, Betula. Заселяє вусач також свіжозрубані дерева і колоди. Жуки в період додаткового живлення завдають відчутної шкоди на гілочках, які в подальшому гинуть. Однак основна шкода рослинам завдають личинки, прогризаючи ходи всередині стовбура і гілок.

Ряд гілок або цілі дерева можуть загинути, якщо щільність заселення личинок висока або рослина було заселене вже давно - кілька років тому. Перед остаточною загибеллю дерева з нього зазвичай обламуються основні гілки, що часто відбувається під час сильних вітрів.

Ослаблення дерева вусачем провокує заселення його короїдами, золотоочками, а також іншими видами вусачів. У результаті утворення личинками вусачу ходів в дереві знижується якість деревини. У Америці азіатський вусач (фото 11) при ураженні цукрових кленів створив реальну загрозу цукровій промисловості, деревообробній промисловості, ландшафтним посадкам на приватних земельних ділянках та туризму. У Китаї азіатський вусач в районах його широкого поширення є одним їх найважливіших шкідників порід дерев. Збиток при ймовірному поширенні жука A. glabripennis може бути великий, наприклад, на знищення в 1996 р в Брукліні і Амітивіля (США) близько 1000 заселених азіатським вусачем дерев, було витрачено 1 млн. Доларів.

Русин Н.Ю. – головний спеціаліст – державний інспектор
відділу фітосанітарних заходів на кордоні
ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області.