Чопська міська рада
Закарпатська область, Ужгородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Небезпечні плазуни в Україні

Дата: 02.06.2023 11:38
Кількість переглядів: 202

Фото без опису

Небезпечні плазуни в Україні

Укуси змій представляють серйозну загрозу для здоров’я і подекуди для життя людини.

В Україні ситуація не така загрозлива, і померти від укусу змії практично неможливо, адже на території країни не поширені небезпечні види змій.

Зустріти небезпечно отруйних змій можливо лише там де їх розводять, в зоопарках, тераріумах, утримують у приватному середовищі любителі рептилій та змій (кобри, ефи, гримучники тощо).

В Україні люди натрапляють переважно на укуси гадюк.

Існує три види роду гадюк, які є отруйними – гадюка звичайна, гадюка Нікольського та степова гадюка.

Гадюка звичайна є найпоширенішим видом, зустрічається практично скрізь. Довжина тіла зазвичай не перевищує 65 см. Забарвлення завжди камуфлююче. Ідентифікувати звичайну гадюку можна за зиґзаґами на спині, однак серед них часто зустрічаються і повністю чорні особини-меланісти. Укус може бути досить небезпечним, тому без медичної допомоги не обійтися.

Степова гадюка зустрічається рідко, природний ареал обмежений степами та лісостепами південних і східних областей країни. Вкрай рідко зустрічається у гірських районах Карпат. Середні розміри степової гадюки – близько 50-55 см. Відмінна особливість – забарвлення у коричневих або бурих тонах, спину завжди прикрашає більш темна зигзагоподібна смужка. Саме степова гадюка вважається найбільш небезпечною серед отруйних змій України, порція отрути і її токсичность найбільша.

Гадюка Нікольського поширена тільки у лісостеповій частині Лівобережжя. Загалом зустрічається рідко. Це найбільша з трьох отруйних змій України, її довжина може перевищувати 80 см. Колір має темно-чорний, без смуг і візерунків. Ще одна відмінна риса – ледь помітна діжковидна форма тіла: посередині ширше, ніж біля голови і хвоста.

Подорожі

У подорожі в інших країнах не виключена можливість ураження отруйною змією. Зазвичай в південних республіках, де існують такі небезпечні плазуни, як кобра, гюрза, щитомордник, ефа. На планеті нараховують близько 3000 видів змій, з яких четверта частина – отруйні.

Який одяг обрати для подорожі

Для особистої безпеки відправляючись до місцевості, де є багато отруйних змій, потрібно надягати щільні штани і високе взуття. Не будуть зайвими гумові чоботи, та чоботи з високими рантами та манжетами.

Як діє зміїна отрута

Укус змії може мати дуже серйозні наслідки, тому що отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини – серцево-судинну, кровотворну, нервову. Від укусу в людини вже через 30 хвилин наступають загальні ознаки отруєння: слабість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з'являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.

Отрути різних змій діють на людський організм по-різному. Виділяють два види основних отруйних речовин:

  • паралітичні речовини, котрі потрапляючи в організм, паралізують дихальні органи. Внаслідок якої людина швидко гине від задухи.

  • отрута гемологічної дії – небезпечна для клітин крові. Кров’яні клітини руйнуються, в тому числі й ті, що відповідають за згортання. Після такого укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк із множинними дрібними крововиливами – геморагіями, виникають судинні спазми, а потім і набряк тканин та органів.

Попередити укус змії

Туристам варто знати умови місцеперебування і спосіб життя змій. Змії поширені в заболочених місцях, болотах, біля зарослих озер і ставків, у горах і пустелях. Плазуни є нічними, тому вдень вони ховаються. Найчастіше місцями схову є старі пні, копиці сіна, каміння або стовбури дерев. Тому ці місця краще уникати.

Плазуни мають дуже слабкий нюх і слух, тому раптова поява людини може перешкодити йому вчасно зникнути в траві, а біль від чобота, що придавив, змусить захищатися укусом.

Перед подорожжю треба вивчити особливості забарвлення змій, їхні відмінні риси і вміти розпізнавати отруйних і безневинних.

Побачили плазуна

Не робіть різких рухів, як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.

Перша допомога при укусі змії

Варто якнайшвидше звернутись за медичною допомогою. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте першу допомогу постраждалому самостійно:

1) зберігайте спокій і стежте, щоб постраждалий менше рухався;

2) звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;

3) на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;

4) дайте води - при укусі змії важливо багато пити;

5) при транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення;

6) прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину, якщо є можливість.

Що не потрібно робити?

  • не намагайтесь обробляти рану додатково;

  • не припікайте рану;

  • не накладайте джгут;

  • не висмоктуйте отруту;

  • не вживайте алкоголь.

У разі виникнення небезпеки одразу телефонуйте до рятувальників за номером телефону «101»!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь