Тисаашвань

Тисаашвань (угор. Tiszaásvány, словац. Ašvaň) — село в Україні, в Ужгородському районі Закарпатської області.

Це село власність родини Gutkeled.

Існує також легенда про походження села:

Нібито угорський король одного разу подорожував тут і кричав на візника: Csapj közé, fiam, Salamon, mert ittragadunk ebbe az ásványba!” (“Удар мене, сину мій, Соломоне, бо ми застрягли в цьому мінералі!”) Ну і ця королівська приказка дала назву трьом населеним пунктам: Чоп, Соломоново і Ашвань.

До 1282 р. члени сім’ї Гуткелед були власниками місцевості, коли маєток нащадка потрапив у руки родини Бочкай. У 1286 році Андраш Бацький передав село Тамасу Бочкай. У 1329 році він перейшов у власність родини Есені. У 15 столітті він належав до території комітату Саболч.

У 1413 р. село мало назву Aswan, у 1446 р. Azzonau. У 16 столітті воно належало родині Сюрте. У 1555 р. тут був дворянський маєток, але згорів, тому в 1567 році його немає серед приміщень для оподаткування. Пізніше його знищили імперські війська, а потім татари. Він складався з 4 будинків у 1599 році, коли був власністю Іштвана Бочкаї, після чиєї невірності він перейшов до королівської скарбниці. У 1675 році імператор Леопольд I подарував його Шандору Вечею та його братові.

1720 р. жителі перейшли у реформаторство разом із власником бароном Болшаком.

Дерев’яну церкву та дзвіницю, збудовану в 1796 році, перевезли в Кошице в 1927 році як пам’ятку. Нинішня реформатська будівля була побудована між 1937-1943 роками.

У 1992 році громада села встановила пам’ятник місцевим жертвам сталінізму та Другої світової війни.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №712-р від 12 червня 2020 року село ввійшло до складу Чопської міської територіальної громади.

Колишня назва населеного пункту — село «Мінеральне».

Чисельність населення станом на 2020 рік: 925 осіб.

Відповідно до Статуту Чопської міської територіальної громади День села Тисаашвань відзначається щороку, як правило, не пізніше другої неділі вересня.