Соломоново

Соломоново (угор. Tiszasalamon, словац. Šalamúnová) — село в Ужгородському районі Закарпатської області на річках Тиса та Латориця. Колишні назви — селище Шоломон, с. Тісошоломон, с. Соломон, с. Соломонове.

У першій письмовій згадці про село (1281) повідомляється, що воно належало шляхтичу Петру. У джерелах ХІІІ — XIV століття село відоме під назвами «Salamun», «Solomon», «Salamon». Можливо, назва села походить від його власника Соломона. У XII столітті селом володіли шляхтичі з Требішова (Східна Словаччина), які 1300 року передали його Ужанському наджупану Петру Петені. Із першої половини XIV століття власниками Соломонова були графи Другети.

У 30-х роках XIV століття в селі існував католицький костел, який у період Реформації переходив від католиків до реформатів і навпаки.

1427 році, крім господарства кенейза (шолтейса), Соломоново було оподатковано від 14 порт. Тоді село вважалося поселенням середнього розміру. У XVI столітті кількість жителів села значно зменшилася. 1588 року було оподатковано 9 селянських господарств, у власності яких було 1,75 порти. 1599 року, через десятиліття, у селі нараховувалося близько 20 селянських домогосподарств, костел, парафія, школа.

У 1923 році чехословацькі легіонери та їхні родини заснували поселення Страж (словац. Stráž pri Čope, угор. Strázs) на залишковому фермі в 250 га на північ від залізничної лінії. У той час новостворена Чехословаччина запропонувала легіонерам сільськогосподарські угіддя в Східній Словаччині та на Підкарпатті, звільнені земельною реформою. Сім’ї спочатку жили в імпровізованих просторах, потім будували будинки; до поселення іммігрували також кілька русинських жителів.

У 1995 році рішенням Закарпатської обласної ради назва села була змінена з Соломонове на Соломоново.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №712-р від 12 червня 2020 року село ввійшло до складу Чопської міської територіальної громади.

У Соломоново розташований завод «Єврокар» (англ. Eurocar) — офіційний виробник автомобілів марок Volkswagen Group в Україні, в першу чергу — Шкода.

Чисельність населення станом на 2020 рік: 1457 осіб.

Відповідно до Статуту Чопської міської територіальної громади День села Соломоново відзначається щороку, як правило, не пізніше третьої неділі серпня.