Чопська міська рада
Закарпатська область, Ужгородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Торгівля людьми в реаліях масштабної військової агресії в Україні

Дата: 20.06.2023 11:57
Кількість переглядів: 359

Фото без опису

Однією з найнебезпечніших форм порушення прав та свобод людини є торгівля людьми, яка вважається сучасною формою рабства, адже обмежує основні права і свободи людини, закріплені Конституцією України та міжнародно-правовими актами, непоправно шкодить моральним засадам нації, іміджу держави, її владним можливостям як у національному, так і в міжнародному вимірі. Військова агресія російської федерації стала серйозним викликом для України та загострила проблеми, пов’язані з порушенням прав людини, зокрема і проблему торгівлі людьми, адже через воєнні дії значно зросли ризики незаконного переміщення людей з метою їх експлуатації та безпосередньо торгівлі людьми в різних проявах. Окрім того, деякі діяння та злочини, пов’язані з торгівлею людьми в умовах збройного конфлікту, можуть бути військовими злочинами. Відповідно до статті 3 Закону України «Про протидію торгівлі людьми», торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України (з 24 лютого 2022 року) дедалі частіше в засобах масової інформації, соціальних мережах та месенджерах публікується інформація про зниклих громадян, а також освітлюються численні випадки використання торговцями людьми уразливого стану українських біженців, особливо жінок та дітей, з метою експлуатації їх в різних формах, включаючи експлуатацію проституції третіми особами чи інші форми сексуальної експлуатації, примусову працю, рабство або звичаї, подібні до рабства, підневільний стан або вилучення органів чи тканин для трансплантації тощо.

Вкрай вразливими є діти, які вимушено покинули свої домівки і виїхали з України. Вплив війни на українську молодь є особливо руйнівним, і масове переміщення призвело до того, що діти зазнали торгівлі людьми та сексуальної експлуатації. Слід зазначити, що неконтрольовані Україною ділянки території і кордони використовуються російською федерацією не лише для поставки зброї, боєприпасів та бойовиків, а також, зокрема, для незаконного переміщення людей з метою їх експлуатації – для торгівлі людьми. Наразі українських громадян, переважно чоловіків, експлуатують шляхом використання у збройних конфліктах для виконання бойових завдань, пов’язаних з поваленням державної влади та порушення суверенітету й територіальної цілісності України, із застосуванням чи погрозою застосування до них насильства. Саме тому проблема торгівлі людьми в реаліях масштабної військової агресії стає вкрай гострою та становить серйозну загрозу для суспільства, викликаючи занепокоєння представників державної влади та міжнародної спільноти. Жінки та діти, які змушені зараз покинути Україну через військову агресію росії та прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми. Втрата роботи і доходу внаслідок війни, обмежені можливості забезпечити головні потреби внутрішньо переміщених осіб, біженців та постраждалого від війни населення призведуть до зростання ризиків. Злочинний світ пристосовується до змін реальності, полюючи на нові жертви, торговці людьми готуються скористатися вразливістю тих, хто змушений покинути Україну. На територію російської федерації з початку повномасштабного вторгнення в Україну людей із окупованих територій росія спершу вивозили до так званих «фільтраційних таборів». Проте нічого не відомо про тих громадян, хто не пройшов так звану «фільтрацію». Після проходження «фільтраційних таборів» українців відправляли в економічно депресивні райони російської федерації, а кінцевим пунктом призначення є низка північних регіонів, зокрема Сахалін. До того ж, українцям пропонують офіційне працевлаштування в російській федерації через центри зайнятості, а ті, хто погоджується на таку пропозицію, отримують документи про заборону виїзду з російських регіонів на два роки. Як наслідок, це підвищує ризики трудової експлуатації українців. Примусове вивезення українців на територію Росії – це порушення всіх принципів міжнародного права.              

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок про те, що торгівля людьми є комплексною проблемою, масштаби якої постійно змінюються в залежності від розвитку економічної, соціальної і політичної ситуації в державі. Торгівля людьми як явище порушує фундаментальні принципи моралі і справедливості, посягає на права та законні інтереси людей, породжує соціальну напругу та підвищує конфліктність всередині суспільства. Торгівля людьми підриває верховенство права та сприяє іншим формам транснаціональної організованої злочинності, що може посилювати конфлікт, загострювати небезпечну обстановку та нестабільність, підривати розвиток не тільки України, а і зарубіжних країн. З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України проблема торгівлі людьми стала надзвичайно актуальною і вкрай гострою, та викликає серйозне занепокоєння не тільки представників державної влади, а й міжнародної спільноти, адже становить серйозну загрозу для суспільства в цілому.

Основними чинниками, які сприяють потраплянню у ситуацію торгівлі людьми, є недостатня поінформованість щодо цієї проблеми, складні життєві обставини (матеріальні труднощі), що виникають в умовах військової агресії на території нашої держави.  
Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію, ви можете звернутися до органів поліції за коротким номером 102.
Якщо Ви не бажаєте співпрацювати з правоохоронними органами, однак вважаєте себе постраждалою особою від торгівлі людьми, Ви можете звернутися до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримання допомоги відповідно до Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2012 № 417.
 
Якщо ви опинилися за межами України в скрутному становищі, звертайтеся по допомогу до посольства (консульства) України, яке представлене в цій країні, або до цілодобової консульської оперативної служби Міністерства закордонних справ України за телефоном +38 044 238 16 57, email: cons_or@mfa.gov.ua
 
Ви також можете звернутися до громадських та благодійних організацій з проханням надати вам допомогу.
 
Додаткову інформацію можна отримати за телефонами громадських організацій: 8-800-505-501 – Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні);

Пн-пт з 10.00 до 21.00, сб з 10.00 до 18.00
527 – безкоштовно з мобільних телефонів в межах України (life, Київстар, Beeline та МТС)
Також у месенджері «Telegram» створено чат-бот «Залишайся в безпеці» @stay_in_safe_ua, через який громадяни можуть дізнатися про ризики торгівлі людьми, правила безпечного працевлаштування, контакти установ, що надають допомогу в Україні та за кордоном, форми торгівлі людьми та законодавство, аби не потрапити в трудове або сексуальне рабство.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь