Відбулося засідання комісії з питань ТЕБ та НС (ФОТО)

Дата: 02.10.2023 12:40

28 вересня відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Під час засідання розглянуто 2 питання порядку денного:

І. Про епідемічну ситуацію на території Чопської МТГ із захворюваності на лептоспіроз.

ІІ.  Щодо визначення розгортання та функціонування пунктів незламності на території Чопської МТГ.

По першому питанню виступила директор Чопського відділення лабораторних досліджень Ужгородської міськрайонної філії ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр держсанепідемслужби України» Галина Байда.

За інформацією ДУ „Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хворобМОЗ України” на території Закарпатської області різко ускладнилася епідемічна ситуація із захворюваності на лептоспіроз, який відноситься до особливо небезпечних інфекційних захворювань. За оперативними даними з початку року зареєстровано 79 випадків захворювання на лептоспіроз, з них 5 дітей до 17 років. Показник захворюваності становить 6,4 на 100 тисяч населення проти 0,72 у 2022 році (9 випадків). Серед захворілих  зареєстровано 5 летальних випадків – 6,3% від 79. Така кількість захворювань перевищує середні сезонні рівні, характерні для даної пори року та є набагато більшими, ніж очікувалося. Захворювання на лептоспіроз реєструються в усіх районах області. Станом на 18.09.2023 розподіл випадків захворювань та летальних випадків по адміністративних територіях наступний:

Ужгородський  район – 46 випадків, 2 летальних:

• Перечинська громада -16, з них 1 летальний
  • Тур'я-Реметівська – 11, з них 1 летальний
  • Ужгородська  - 4
  • Дубриницько-Малоберезнянська  - 7
  • Костринська - 2
  • Оноківська -2
  • Середнянська – 1
  • Чопська – 1
  • Баранинська -1
  • Холмківська -1

Мукачівський район – 19  випадків, 1 летальний:

• Полянська  громада - 9
  • Чинадіївська – 1, летальний
  • Свалявська - 5
  • Івановецька - 1
  • Мукачівська -1
  • Воловецька -1
  • Керецьківська -1

Хустський район - 9 випадків:

• Іршавська громада - 3
  • Хустська -2
  • Міжгірська - 1
  • Білківська -1
  • Довжанська-1
  • Драгівська -1

Берегівський район - 2 випадки, 1 летальний:

• Королівська громада -1
  • Кам’янецька  -1, летальний

Рахівський район - 2 випадки, 1 летальний:

• Рахівська громада -1, летальний
  • Великобичківська -1

Тячівський район - 1 випадок:

• Нересницька громада -1

Наразі є ризики формування природних осередків лептоспірозу на території  окремих громад. Між випадками не встановлено зв'язок, окрім як територіальної приналежності.

За результатами аналізу ймовірних шляхів інфікування встановлено, що переважає контактний шлях передачі (догляд за тваринами, сільськогосподарські роботи, контакт з гризунами, відвідування лісу, відпочинок на природі тощо).

Лабораторією особливо-небезпечних інфекцій ДУ „Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”  встановлено  широкий етіологічний спектр збудника захворювання, зокрема у 80%  джерелом  інфекції є  польові миші,  вперше за 20 років спостереження  зареєстровані випадки нового збудника лептоспір  L. Seuro, що і спричинив важкий перебіг захворювання та, як наслідок,  летальний випадок.

Ускладнення епідемічної ситуації з лептоспірозу може бути наслідком недостатніх обсягів проведення суцільних дератизаційних робіт, які є чи не основним профілактичним заходом щодо виникнення та поширення лептоспірозу на території  всієї області.

В Чопській громаді з підозрою на лептоспіроз було госпіталізовано 2 хворих – м.Чоп і с. Соломоново. Із них дігноз підтверджено в одного хворого –жителя м.Чоп, у якого виділено нового збудника лептоспірозу L. Seuro.  Захворілий пов’язує захворювання із купанням у водоймі за межами ТГ, але не заперечує наявність в домі гризунів.

Враховуючи характерну для цього захворювання літньо-осінню сезонність, осінню активацію і наближення до житла основного резервуару збудника у природі – мишовидних гризунів, не виключене і подальше поширення захворюваності.

Одним із основних заходів у перериванні шляху передачі захворювання на лептоспіроз являється  своєчасне знищення гризунів. Тож  проведення суцільної осінньої дератизації у населених пунктах громади сприятиме перериванню шляхів передачі інфекції.

У підсумку членами комісії було вирішено затвердити «Комплексний план заходів щодо профілактики лептоспірозу серед населення Чопської МТГ».

По другому питанню порядку денного виступила начальник відділу з питань режимно-секретної та мобілізаційної роботи, ТЕБ і НС Лариса Фомічова, котра зазначила, що на сьогодні на території громади створено 8 пунктів незламності, із яких:

• 6 створено Чопською міською радою 3 об’єкти з генераторами;
  • 1 ДСНС України- стаціонарний;
  • 1 залізничний вокзал Чоп- генератор 30кВт

У зв’язку із відсутністю потреби всі 8 пунктів незламності, рішенням Чопської міської територіальної комісії з питань ТЕБ та НС від 05.04.2023 року № 2  було переведено у режим «готовий до роботи».

Заслухавши інформацію доповідачів та проаналізувавши роботу пункту незламності с. Петрівка вул. Шевченка, 3 (Соловківський старостинський округ), запропоновано  закрити його у зв’язку відсутністю потреби.

Також було вирішено з 01 жовтня 2023 року перевести всі наявні на території громади пункти незламності в діючий режим. Встановити, що пункти незламності функціонують згідно графіку роботи установ, організацій, на базі яких вони створені.