24 березня - Міжнародний і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом
З 1993 року Всесвітня організація охорони здоров’я визнала туберкульоз глобальною проблемою і ухвалила рішення щорічно у квітні проводити місячники боротьби з цією хворобою. Ще через два роки ВООЗ проголосила про епідемію туберкульозу в Україні.
З цього часу пройшло більше двадцяти років, але ситуація по захворюваності на туберкульоз не поліпшується.
За даними ВОЗ близько 1,7 млн. чол. у всьому світі інфіковано мікобактеріями туберкульозу. Щорічно від цієї інфекції вмирає близько 3 млн. чоловік, не дивлячись на те, що для лікування хворих існують ефективні ліки. В Україні щорічно виявляють близько 30 тисяч хворих активними формами туберкульозу. Ще біля 14 тисяч осіб страждають бацилярними формами туберкульозу і протягом тривалого часу виділяють мікобактерії. Один хворий протягом року може заразити 5-10 осіб, що контактують з ним. . Кожен шостий хворий помирає, хоча сьогодні це захворювання цілком виліковне. Сучасна медицина має у розпорядженні ефективні лікувально-профілактичні засоби боротьби з туберкульозом, але Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу (МРТБ), тобто туберкульозу стійкого до протитуберкульозних препаратів.
Значна частина хворих на туберкульоз - це звичайні громадяни України, серед яких і лікарі, вчителі, бізнесмени, політики, студенти тощо. Тобто в умовах напруженої епідеміологічної ситуації з туберкульозом захворіти може кожен не залежно від соціального статусу і рівня статку. Тому має бути настороженість щодо туберкульозу як у загального населення, так і у медичних працівників.
Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу. До цього дня оголошено місячник боротьби з туберкульозом.
Метою місячника є підвищення рівня обізнаності людей про симптоми хвороби, методи виявлення та своєчасне звернення до лікаря.