В Україні посилено відповідальність за домашнє і гендерно зумовлене насильство
19 грудня 2024 року в Україні набув чинності євроінтеграційний Закон, який посилює відповідальність за домашнє і гендерно зумовлене насильство. Важливі зміни стосуються й захисту прав дітей.
Законопроєкт №8329 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція)" парламент ухвалив 22 травня 2024 року.
Документ значно посилює відповідальність за вчинення домашнього насильства та запроваджує низку новацій.
Серед ключових змін – автоматичне визнання потерпілими малолітніх та неповнолітніх, у присутності яких відбувалося домашнє насильство, та запровадження адміністративної відповідальності за це. Ця норма змінює підхід до захисту прав дітей.
Закон передбачає також інші зміни. Зокрема, відповідальність за вчинення гендерно зумовленого насильства та сексуальні домагання відображається в окремих статтях Кодексу України про Адміністративні правопорушення (ст.ст.173-6, 173-7).
За вчинення насильства за ознакою статі – будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок яких була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого, передбачений штраф у розмірі від 1700 до 3400 грн.
За сексуальне домагання, зокрема з використанням електронних комунікацій, передбачений штраф від 1360 до 2720 грн.
В обох випадках також можливе покарання у вигляді громадських робіт на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
Згідно з новими нормами, кривдника неможливо буде звільнити від відповідальності при малозначності факту насильства. Водночас збільшиться відповідальність за ухилення від громадських робіт.
Строк адміністративного затримання тих, хто чинить домашнє насильство, насильство за ознакою статі або не виконує терміновий заборонний припис, збільшується до 12 годин.
Суди наділяються повноваженнями під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов’язані із домашнім насильством чи насильством за ознакою статі, визначати чи направляти кривдника для відвідування корекційних програм.
Національною поліцією України кривдників ставиться на профілактичний облік терміном на 1 рік, порушники можуть отримати терміновий заборонний припис. Уповноваженими працівниками поліції проводяться профілактичні заходи в частині службових перевірок осіб, які вчинили домашнє насильство з метою забезпечення контролю за поведінкою кривдника за місцем проживання (перебування) та проведення з ним профілактичної роботи для недопущення скоєння повторних фактів домашнього насильства.
За порушення термінового заборонного припису та неповідомлення про місце тимчасового проживання /перебування, кривдник підлягає адміністративній відповідальності за ст. 173-8 КУпАП.
За систематичне (тричі протягом року) вчинене домашнє насильство, яке спричинило фізичні або психологічні страждання, розлади здоров'я, втрату працездатності, емоційну залежність або погіршення якості життя потерпілої особи, кривдник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 126-1 Кримінального кодексу України.